Навчання у Польщі очима української студентки

   

Юлія Мацканіч однією з перших пройшла навчання в Польщі, скориставшись можливістю, яку запропонувала фундація CEASC. Сьогодні дівчина працює в компанії над новим проектом для українських студентів. Цей вибір був невипадковим, адже вона, як ніхто інший, може проконсультувати одноліток стосовно особливостей навчання в ЄС. 

 

Юлія розповідає:

- Я завжди хотіла навчатися в одній з європейських країн, а можливо і отримати громадянство. Батьки підтримували мене, оскільки самі часто бували і Європі, проте наполягли, щоб я обрала Польщу. По-перше – це близько, завжди можна приїхати. По – друге – відгуки знайомих, які вже навчалися, були дуже схвальними. Тому, коли до моєї школи прийшли фахівці фундації CEASC із пропозицією обрати для вступу один з ВИШів Польщі, я не вагалася.

Вирішила обрати Університет суспільно-природничих наук імені Вінцента Поля у Любліні, факультет Туризму та рекреації. Це близько до польсько-українського кордону, та й українців там навчається багато. На сьогоднішній день – більша половина студентів.

До Польщі їхала із мінімальним мовним багажем, проте довелося дуже швидко вчити мову – усі іспити складаються польською. Щоправда, коли потрапляєш до мовного середовища, це не так складно, як може здатися, отож в кінці першого семестру вже говорила польською досить вільно. У цій справі головне – спілкуватися з поляками, а не лише всередині своєї групи. Пізніше, на старших курсах я навіть знімала квартиру спільно з польськими друзями, це дуже допомогло мені у засвоєнні мови.

Взагалі, коли потрапляєш до Польщі, розумієш, що це інший світ. Інша культура, ментальність. Інші підходи до навчання. Наприклад, викладачі кожну лекцію оформлюють у вигляді мультимедійної презентації, тому писати безкінечні конспекти не потрібно. Однаково, в кінці семестру, перед  іспитами усі презентації кожен викладач пришле на твою електронку, щоб допомогти матеріалами у підготовці. Оснащення аудиторій прекрасне. Наприклад, студенти факультету Косметології навчалися в лабораторіях, у яких повністю відтворені косметичні салони з усім сучасним обладнанням та матеріалами. Звісно, студенти інших факультетів могли скористатися цими послугами безкоштовно.

Вражає те, що там зовсім немає хабарів. Якщо ти не можеш скласти іспит декілька разів – ти мусиш оплатити в касі час викладача, який він витрачає на тебе після чергової невдалої спроби, але це єдина форма оплати, яка може бути в принципі. Як це відрізняється від того, що розповідали мені друзі, які навчалися в Україні!

Великою перевагою є те, що польські навчальні заклади обов’язково підкріплюють теоретичні лекції практичними заняттями. Після першого курсу було цікаве практичне завдання, коли нас із колегами по групі привезли до лісу, дали компас і карти і повідомили, що ті з нас, хто не прийде в табір до сьомої вечора, залишаться без вечері. Так що нудно не було, за час навчання довелося помандрувати усією Європою, відвідати профільні виставки і цікаві туристичні об’єкти в межах навчальної програми. Більше того – довелося попрацювати в сфері готельно-ресторанного бізнесу. На практиці в готелі я навчалася усьому, що повинен знати працівник: і міняти постіль у номері, і працювати на рецепції і виконувати функції менеджера готелю. А оскільки я проходила практику у готелі «Двір львівський», який належав українським власникам, мені запропонували там роботу на рецепції і протягом двох років я суміщала її з навчання. Тому, маю чудовий навик в комунікації з різними людьми.

На третьому році навчання я отримала ступінь бакалавра. А на початку магістратури в рамках програми навчального обміну на дев’ять місяців потрапила до Іспанії. Тут знову довелося вчити іспанську практично з нуля, справу ускладнювало те, що іспанці практично не говорять англійською. Допомогли друзі і колеги по факультету – перекладали, асистувати в написанні курсових і залікових робіт. Так що тепер я знаю три іноземних мови: англійську, іспанську і польську. Всього за п’ять років перебування в ЄС. Звісно, це було перевагою при працевлаштуванні.

Ще однією суттєвою перевагою вважаю те, що, навчаючись за кордоном, подалі від батьків, дорослішаєш, здобуваєш досвід, самостійність і навик якнайкраще вирішувати усі свої проблеми. 

Я можу довго розповідати про мій особистий досвід навчання, проте читачів, які розглядають цю можливість для себе, можуть цікавити деталі, характерні для їх особистої ситуації. Тому усі, хто цікавиться можливістю пройти навчання в Польщі, можуть звернутися до мене особисто - я із задоволенням відповім на будь-які запитання з цієї теми і надам консультації і як фахівець з напряму і як людина, яка має досвід навчання в Польщі.